عوامل موثر در تعيين قيمت عقيق سليماني


ارزش نگين هاي قيمتي بسيار قابل اندازه گيري نيست. بحث قيمت براي نگين و انگشتر عقيق سليماني خيلي پيچيده ميباشد.همان نگين از لحاظ قيمت گوهري ميان رده محسوب مي گردد و آن چنان قيمت بالايي ندارد ولي با دقت به شکل، ابعاد، نمونه و طرح آن قيمت گذاري مي شود. همان ر ِنج قيمتي مي تواند از چند ده هزار تومان تا حداکثر چند ميليون تومان تغيير داشته باشد.
نکته حائز اهميت بقيه در قيمت گذاري، تراش، طرح و نقش گوهر و ابعاد و اندازه آن ميباشد و هرچه خوش تراش تر و قشنگ تر باشد قيمت آن هم اکثرا هست.
دقت داشته باشيد که به دليل خيره کننده و خاص بودن همان نگين گاها اشخاص سودجو  قيمت بسياربالا براي آن انتخاب ميکنند که توجيه پذير نيست، مگر اينکه واقعا طرح خاص و ويژه اي روي سنگ نقش بسته باشد.
عقيق باباقوري نمونهي از عقيق سليماني هست که نوار ها يا لايه هاي گوهر به صورت مدور و متحد المرکز باشند و نوارها يا لايه هاي گوهر بسيار نازک و زياد نبوده و حاوي 2 يا 3 رنگ باشد. الان در مواردي که اشاره گشت نمونه تراش نيز اثر گذار ميباشد و هنر و خواست سنگ تراش گوهر در شکل و جلوه نهايي آن خيلي اثر گذار هست.
در مورد عقيق باباقوري هرچه شکل نهايي آن غالبا مانند چشم باشد و گونه سياه و سفيد آن محبوبيت اکثراي دارد، به همين نمونه از عقيق خلنگ يا قلنج يا خلنج نيز مي گويند چون که خلنگ در لغت معناي سياه و سفيد مي دهد و همان نگين در لغت عرب و يا در متن هاي قديميي تر فارسي به اسم جزع هم معروف مي باشد. در اعتقادات و فرهنگ مردم عده اي بر همين اعتقادند که عقيق باباقوري سياه و سفيد مي تواند خوش يمن يا نامناسب يمن باشد و يا آمد و نيامد داشته باشد و از عقيق باباقوري براي دفع چشم آسيب نيز به کار گيري مي نمايند.
منابعي که در هند استند از برترين معادن استخراج عقيق سليماني و باباقوري استند. همين گوهر را اغلب به حالت صورت گنبدي يا تيله شبيه تراش مي دهند و در صنعت جواهر آلات از همين نمونه به عنوان سنگ انگشتر هاي مردانه به کار گيري مي گردد و از خاصيت ها عقيق سليماني بهره بردن ميکنند. پاکستان، يمن ايران هم از ساير منابع همان سنگ مي باشد.کمي قبل تر درباب فوايد عقيق سليماني چيست ؟ فوايد همان سنگ توضيح گشت که جهت بهره مندي از آن ها شارژ همين گوهر اهميت زيادي دارد. شارژ کردن سنگ سليماني کار دشواري نمي باشد و با دقت به همين ويژگي نگين و مهره سليماني که به راحتي قابل شارژ ميباشد شما به راحتي مي توانيد همين گوهر سليماني را شارژ نموده و از خاصيت ها آن بارها بهره بردن نماييد.
در قيمت گذاري و گزينش قيمت اقسام عقيق سليماني نيز شبيه بقيه اقسام نگين گوهر ها و گوهر هاي قيمتي و نيمه قيمتي چند مورد اثر گذار هست که مي توان به سايز، وزن، رنگ، طرح و نقش، شفافيت و جلا، نمونه تراش اشاره نمود. اقسام عقيق سليماني از چند ده هزار تومان تا چند ميليون تومان در بازار يافت مي گردد که کليهي مواردي که در بالا گفته گرديد در آن اثرگذار هست يکي از موارد اثر گذار در قيمت گذاري عقيق سليماني نمونه نوار ها يا لايه هاي آن از نظر طرح و نقش و رنگ است.از معادن و منابع شناخته گرديده عقيق سليماني مي توان به چين، هند، پاکستان، يمن، آمريکا، مکزيک اشاره نمود. اکثر نوع هاي جانور در بازار ايران در ميزان ابتدا از هند و سپس چين و يمن وارد ايران مي گردد. الان به باعث ارزان بودن کارمزد تراش و آماده سازي نگين نگين ها در چين خيليي از نگين هاي نيمه قيمتي سنگ عقيق سليماني و قيمتي از سراسر جهان به صورت راف يا خام وارد چين گرديده و پس از تراش و آماده گرديده به سراسر عالم منجمله ايران صادر مي گردد و معادن اصلي آن در چين قرار ندارد.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


KpopUp EMAM14 Darkstrangercomedy ... چکامه سکسکه 1 پی سی اپس Stephanie